Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
×
Smartobchod

Vitajte v našom e-shope s kvalitnou elektronikou!

Potrebujete pomoc? Formulár | +421 949 314 400 (po-pia: 8:00-15:00). 

Nákupný košík

×
 x 

0

Ako si vybrať správy mobilný telefón? Telefóny už dávno neslúžia iba na telefonovanie a ponúkajú veľké množstvo ďalších funkcií. Najdôležitejšie je uvedomiť si za akým účelom mobilný telefón kupujete.

Nižšie sú uvedené jednotlivé spôsoby využitia, ktoré dnešné zariadenia ponúkajú a po kliknutí na daný spôsob využitia sa zobrazí popis na aké parametre by ste sa mali zamerať:

 

Prednostne telefonovanie

Surfovanie po internete

Zábava

Štýlový telefón

Dual SIM telefón

Odolnosť

Parametre mobilných telefónov

 

 

Prednostne telefonovanie

 

Niektorý z nás ešte stále zastávajú názor, že telefón by sa mal využívať hlavne na jeden účel, na ktorý bol predurčený a teda na telefonovanie. Aj keď túto úlohu už v dnešnej dobe každý telefón zvláda na jednotku, stále sú určité veci nad ktorými by sa mal kupujúci zamyslieť.

Najvhodnejšie sú určite tlačidlové telefóny, ktoré majú oproti telefónom s dotykovým displejom dve veľké výhody. Výhodou je dlhšia výdrž batérie, pretože dotykový displej a operačné systémy, ktoré tlačidlové telefóny nemajú, minú na svoj chod veľké množstvo energie. Druhou výhodou sú väčšinou menšie rozmery, ktoré uľahčujú ich prenos napríklad vo vreckách.

Pri výbere mobilného telefónu určeného prioritne na telefonovanie je dôležité zamerať sa na tieto parametre:

 výdrž batérie, by mala začínať od 6 dní a vyššie

kvalita displeja, dôležitá je čitateľnosť na slnku, táto informácia sa dá získať z rôznych recenzií

 ovládanie tlačidiel, taktiež veľmi dôležitý parameter, ktorý vám uľahčí hlavne písanie sms

 fotoaparát, niekedy sa určite zíde a preto je vhodné vyberať kvalitnejšie z nich

 

Surfovanie po internete

 

Keď si chcete vychutnať surfovanie po internete, tak už vám tlačidlový telefón určite nepostačí. Musíte sa poobzerať po smartfónoch. Tých je v dnešnej dobe už tak veľa, že je ťažké sa orientovať v ich parametroch. Smartfóny vhodné na surfovanie po internete. 

Pokiaľ potrebujete telefón, na ktorom by ste si chceli pozerať rôzne novinky, články, športové správy, videá a rôzne iné zaujímavosti, potom by to mal byť smartfón, ktorý spĺňa minimálne tieto požiadavky:

ideálna veľkosť displeja by mala byť minimálne 5" až 5,4"

operačná pamäť minimálne 1,5 GB

podpora LTE technológie, momentálne najrýchlejšia technológia na prenos dát

 

 Zábava

Súčasné smartfóny sú nabité najmodernejšími technológiami a niektoré z nich majú dokonca vyšší výkon ako niektoré notebooky. Môžete na nich robiť doslova všetko. S podporou rôznych bezplatných ale aj platených aplikácií sa zo smartfónu môže stať zábavy centrum. Niektorí ľudia dokonca preferujú na hranie hier smartfóny pred počítačmi. Smartfóny vhodné na zábavu.

Správne multimediálne zariadenie by malo spĺňať tieto požiadavky:

kvalitný fotoaparát, mal by mať minimálne rozlíšenie 8 Mpx, ale to nie je vždy kľúčové, treba si všímať aj ďalšie parametre a overiť si kvalitu snímok na webe

operačná pamäť minimálne 3 GB, pre hladký priebeh pri hraní hier alebo vykonávaní viacerých operácií naraz

výkonný procesor a grafický procesor

kvalitný displej najlepšie IPS alebo AMOLED, ktoré zaručujú najreálnejšie prevedenie farieb

veľkosť displeja, platí čim väčší tým lepší a vysoké rozlíšenie displeja, minimálne HD

dobre odladený operačný systém, v súčasnosti je z čoho vyberať

dlhú výdrž batérie, treba si uvedomiť, že batérie s vyššou kapacitou nie vždy znamenajú dlhšiu výdrž

podpora LTE

 

Štýlový telefón

 

Pokiaľ patríte medzi manažérov alebo ľudí, ktorým záleží na imidži, potom by ste sa mali zamerať na vlajkové lode od jednotlivých výrobcov, ktoré vám zaručia vždy nádherný a reprezentatívny vzhľad vášho smartfónu, a zároveň všetko to najlepšie čo vám môže daný výrobca pri smartfóne ponúknuť.

Výrobcovia ponúkajú pri týchto typoch telefónov najnovšie vychytávky ako napríklad ohnutý alebo pružný displej. Ponúkané štýlové smartfóny. 

 

 

 

Dual SIM telefón

Ak máte dve SIM karty, z ktorých jedna je na súkromné účely a druhá na firemené, potom je pre vás ideálne riešenie smartfón s podporou Dual SIM, ktorá vám umožní využívať obidve karty naraz. Táto technológia sa stále vylepšuje a teda poskytuje vlastníkom čím ďalej tým pohodlnejšie a jednoduchšie používanie.

 

Odolnosť

 

Ak sa vám stáva, že meníte telefóny kvôli častému poškodeniu zavineného či už pádom na zem alebo do vody, potom je pre vás vhodné nasledovné riešenie. Kúpte si telefón, ktorý má zvýšenú ochranu proti nárazom, vode a prachu.

Tieto telefóny ponúkajú najčastejšie certifikáciu IP67, ktorá už zabezpečuje celkom slušnú ochranu proti preniknutiu vody alebo prachu. Maximálny možný stupeň odolnosti telefónu proti vniknutiu vody a prachu poskytuje stupeň krytia IP68. Na webe si môžete pozrieť testy ich odolnosti.

Telefóny poskytujú taktiež zvýšenú odolnosť voči nárazom použitím rôznych tvrdených materiálov. Niektorý výrobcovia nabalia pod tvrdé materiály aj slušnú výbavu, na ktorej si môžete vychutnať kopec zábavy a poskytujú skvelé multimediálne zariadenie.

 

Parametre

 

Hardvérové vybavenie

Procesor

Je to mozog systému označovaný ako CPU (Central Processing Unit), ktorý má na starosti spracovávanie a vykonávanie rôznych inštrukcií. Vykonáva aj rôzne výpočty a riadi ostatné komponenty. Je niekoľko základných vecí, ktoré by ste mali o procesoroch vedieť:

ich výkon sa udáva v Hz, čo je jednotka frekvencie a tá vyjadruje koľkokrát je procesor schopný zmeniť svoj stav za jednu sekundu

u súčasných moderných telefónoch býva výkon procesorov od 1000 do 2500 MHz

o výkone nerozhoduje len taktovacia frekvencia ale aj počet jadier (čím vyšší počet jadier procesor má, tým je lepší pri "multitaskingu", kedy musí spracovať viacero operácií naraz)

nemenej dôležitá je technológia výroby a architektúra procesora, ktoré ovplyvňujú jeho energetické hospodárenie

 

Vyznať sa v procesoroch je rozsiahla téma a informácií na internete je nekonečne veľa. Na stránkach predajcov málokedy nájdete detailnejšie informácie o architektúre alebo výrobcovi procesorov.

Preto ak vám na výbere telefónu záleží je potrebné sa riadiť základnou poučkou a tou je, že najviac sa dozviete z rôznych recenzií, článkov alebo od známych.

Všeobecne platí, čím vyšší počet jadier a zároveň aj vyššia frekvencia, tým vyšší výkon.

 

Grafický procesor

Je označovaný ako GPU (Graphics Processing Unit) a slúži na spracovávanie a vykonávanie rôznych inštrukcií, ktoré sú zobrazované na displeji zariadenia. Pre základné informácie, podľa ktorých by ste sa mali orientovať pri výbere, platí to isté ako pre procesory.

Medzi najznámejšie grafické čipy používané v smartfónoch patria Adreno od firmy Qualcomm. Tie sú označované ako napríklad Adreno 320, kde stovka označuje generáciu, desiatky a jednotky výkonnostné zaradenie čipu. Napríklad Adreno 302 je slabšie ako Adreno 320.

Pokiaľ chcete mať grafiku, ktorá vám umožní hrať aj náročnejšie hry, potom by ste mali siahnuť po smartfóne s grafickým čipom minimálne Adreno 320 alebo 330. K najnovším GPU od Qualcomm patrí Adreno 530 označované aj ako Snapdragon 820, ktoré získalo prvé miesto v hodnotení grafických čipov zverejnených v benchmarku AnTuTu (2016).

Všeobecne platí, čím vyšší počet jadier a zároveň aj vyššia frekvencia, tým vyšší výkon.

 

Operačná pamäť

Operačná pamäť, ktorá je označovaná ako RAM (Random Access Memory), slúži na dočasné ukladanie informácií, s ktorými váš operačný systém práve pracuje. Pri mobilných telefónoch je využívaná ako aj centrálnym CPU, tak aj grafickým procesorom GPU.

Nároky, ktoré majú operačné systémy a aplikácie na operačnú pamäť sa neustále zvyšujú a tak pokiaľ chcete aby ste nemuseli váš smartfón neustále reštartovať, mali by ste si vyberať zariadenia, ktoré majú RAM minimálne 1,5 GB

Niektoré firmy ako napríklad Apple majú operačný systém a aplikácie dokonale zladené s hardvérom. V takýchto zariadeniach nie je riziko spomalenia systému ako pri mobilných telefónoch, ktoré využívajú open source platformy ako napríklad Android. Pri open source platformách si často výrobcovia robia rôzne vlastné úpravy, ktoré môžu pri nekvalitnom vyladení spomaliť váš mobilný telefón.

 

Interná pamäť

Interná pamäť, ktorá je pevnou súčasťou telefónu, slúži ako ukladací priestor pre vaše fotky, dokumenty, hry, aplikácie a aj pre operačný systém t

 

elefónu. Veľkosť internej pamäte udávaná výrobcami nie je vždy presná, pretože určitú časť zaberá samotný operačný systém. Interná pamäť je rýchlejšia ako externá pamäť, ktorú si môžete dokúpiť k zariadeniu ako rozšírenie základnej internej pamäte.

Pri kúpe smartfónu odporúčame teda vyberať také, ktorých interná pamäť je minimálne 8 GB, ktorú už môžete použiť na uloženie uspokojivého množstva multimédií.

 

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátov na niektorých smartfónoch sa začína približovať niektorým lacnejším digitálnym fotoaparátom. V súčasnej dobe je vysoké číslo vedľa Mpx, ktoré udáva rozlíšenie fotky, tým najväčším lákadlom a preto sa výrobcovia pretekajú a snažia sa dosiahnuť aby bolo čo najvyššie. Ale to nie je jediné, na čo by ste mali dávať pozor pri výbere kvalitného fotoaparátu na smartfón. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o parametroch fotoaparátov na smartfónoch, viac sa dočítate sa v... https://refresher.sk/45874-Ako-si-vybrat-smartfon-s-dobrym-fotoaparatom-Tieto-tipy-ti-v-tom-zarucene-pomozu

Pri výbere sa treba zamerať aj na nasledovné parametre:

 Svetelnosť, udávaná ako f/2,0 (čím nižšie číslo tým lepšie)

Optická stabilizácia obrazu, dobrá pri fotení nočných fotiek

Režim HDR, či už automaticky alebo manuálne nastaviteľný

Nastavenie ISO

 

Displej

V súčasnej dobe výrobcovia ponúkajú široký výber displejov. Keď chcete aby každodenné používanie vášho mobilného telefónu lahodilo vašim očiam, mali by ste sa zamerať na tie kvalitnejšie displeje, ktoré vynikajú v nasledovných disciplínach:

dokonalé pozorovacie uhly

farebná vernosť a kvalita obrazu

výborná čitateľnosť na slnku

 

Ak chcete aby váš displej spĺňal vyššie spomenuté vlastnosti aspoň čiastočne potom by ste mali siahnuť po:

IPS (LCD technológia - existujú rôzne varianty)

AMOLED (OLED technológia - taktiež existujú rôzne vylepšenia)

Netreba zabudnúť ani na rozlíšenie displeja, ktoré je udávané v pixeloch a čím je vyššie tým presnejšie detaily môžete na displeji vidieť. 

 

Batéria

Výdrž mobilných telefónov nie je úplne ideálna, v tom sa zhodne zatiaľ asi každý. Výdrž mobilného telefónu však nie je ovplyvnená iba kapacitou batérie ako si veľa ľudí myslí. Ide aj o vyladenie softvéru a hardvéru. Jedným z najväčších žrútov batérie býva často operačný systém. Niekedy sú zle vyladené aplikácie, ktoré si voľne stiahnete na Obchod Play, ešte väčším žrútom ako samotný operačný systém. Pri telefónoch s väčším displejom je na prvom mieste práve ten.

Základným parametrom podľa ktorého sa posudzuje výdrž batérie je jej kapacita udávaná v miliampér hodinách (mAh). Platí, že čím vyššie je toto číslo, tým dlhšie batéria vydrží.

 

Softvérové vybavenie

Operačný systém

Na trhu je niekoľko operačných systémov, niektoré z nich ako napríklad Android od firmy Google sú otvorené systémy, ktoré môžu byť ďalej upravované jednotlivými výrobcami telefónov. A niektoré sú uzavreté ako napríklad Windows Phone od firmy Microsoft alebo iOS od firmy Apple. 

Okrem nich existujú ešte mnohé ďalšie ako napríklad Tizen, Firefox OS alebo Ubuntu OS, ktoré sa zaraďujú medzi otvorené platformy.

V súčasnosti sú najpoužívanejšie Android a iOS. O týchto dvoch systémoch už bolo vytvorených nespočetne veľa porovnaní. Tieto systémy majú svoje vylepšenia (v súčasnosti (2017) pre Android 5 Lollipop, Android 6 Marshmallow), ktoré sú postupne uvoľňované a odporúča sa aby vaše zariadenie obsahovalo aspoň predposlednú vydanú verziu, kvôli novším bezpečnostným záplatám a kompatibilite s najnovšími aplikáciami.

Hlavný rozdiel medzi iOS a Android platformami je, že iOS platforma je presne vyladená na mobilné telefóny s daným hardvérom, pričom Android je platforma používaná na zariadeniach s rôznym hardvérovým vybavením.

 

 

 

 

O spoločnosti

Smartobchod s. r. o.

IČO: 52314804, IČ DPH: SK2120982391

Východná 6968/26B, 91108 Trenčín

Tel. číslo (po-pia: 8:00-15:00): +421 949 314 400

Kontaktný formulár


TOP