Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
×
Smartobchod

Vitajte v našom e-shope s kvalitnou elektronikou!

Potrebujete pomoc? Formulár | +421 949 314 400 (po-pia: 8:00-15:00). 

Nákupný košík

×
 x 

0

Ako si vybrať notebook? V súčasnosti je na trhu množstvo typov notebookov. V prvom rade by si mal každý ujasniť na čo bude notebook používať. Keď už viete, čo by ste od svojho notebooku požadovali, potom je dôležité vyhľadať si viaceré notebooky s vami požadovanými parametrami a pozrieť si ich porovnanie, recenzie. Na trhu sa vyskytuje veľké množstvo výrobcov a je pomerne ťažké si medzi nimi vybrať (pokiaľ nemáte obľúbenú a overenú značku). 

Notebooky sa rozdeľujú na tieto základné kategórie:

 

Herné

Multimediálne

Kancelárske (pracovné)

Notebooky nižšej cenovej kategórie

Notebooky 2v1 s odnímateľným displejom

Parametre notebookov

 

Herné notebooky

 

Ak ste nadšencom hier mali by ste sa radšej poobzerať po stolnom počítači. Tie všeobecne poskytujú vyšší výkon ako herné notebooky aj pri rovnakých zostavách a to kvôli lepšiemu chladeniu komponentov (viac miesta na ventilátor). Niekto aj napriek tomu môže preferovať herný notebook, napríklad kvôli častému cestovaniu alebo nedostatku miesta.

Herné notebooky sa vyznačujú výkonnými komponentami, ktoré sú potrebné na hranie najnáročnejších hier:

majú spravidla výkonný procesor minimálne kategórie i5 alebo i7 (Intel), prípadne vyrovnanú konkurenciu od značky AMD

a taktiež výkonnú dedikovanú grafiku (využíva vlastnú RAM), najznámejším výrobcom výkonných grafických kariet je NVIDIA GeForce

dôležitá je taktiež operačná pamäť RAM, ktorá by mala byť minimálne 8 GB

 

Medzi najlepšie stránky, ktoré ponúkajú popis jednotlivých komponentov a ich porovnanie patrí napríklad http://www.notebookcheck.net, táto stránka je však po anglicky. Recenzie jednotlivých komponentov samozrejme nájdete aj na slovenských stránkach.

 

Multimediálne notebooky

 

Multimediálne notebooky slúžia hlavne na zábavu, tj. surfovanie po Internete, pozeranie filmov. Ich hardvér je výkonnejší ako pri kancelárskych notebookoch:

mali by mať kvalitnejší displej, medzi špičku patria displeje s IPS technológiou a minimálne full HD rozlíšenie(1920 x 1080 px)

uhlopriečku minimálne 15 palcov a kvalitnejšie reproduktory 

ich hardvérové vybavenie by malo zvládnuť aj menej náročné hry a kancelárske programy, takéto notebooky môžu slúžiť aj ako pracovné

 

Náš tip:

NTB HP Laptop 15-dw0002nc;15.6 FHD TN;Pentium Gold 4417U;8GB DDR4 2133;2TBNTB HP Laptop 15-dw0002nc;15.6 FHD TN;Pentium Gold 4417U;8GB DDR4 2133;2TB

NTB HP Laptop 15-dw0002nc;15.6 FHD TN;Pentium Gold 4417U;8GB DDR4 2133;2TB

 

 

Kancelárske notebooky

 

Majú hardvér prispôsobený na zvládnutie jednoduchších, ale aj náročnejších kancelárskych programov. Dokážu pracovať s viacerými aplikáciami naraz. Majú odolnejšiu konštrukciu, prispôsobenú na časté prenášanie a rôzne doplnkové funkcie ako napr. čítačka odtlačkov prstov.

 

Notebooky nižšej cenovej kategórie

 

Sú cenovo dostupnejšie notebooky. Výhodná cena, ale pramení zo slabších parametrov a z lacnejších materiálov, z ktorých sú notebooky vyrobené. Sú to notebooky pre menej náročných užívateľov.

 

Notebooky 2v1

 

Notebooky 2v1 sa rovnajú výkonnejším notebookom. Ich benefitom voči klasickým notebookom je odnímateľný a zároveň preklápateľný displej.

 

 

Parametre notebookov

Hardvérové vybavenie

Procesor

Procesor je mozog počítača. Je to jedna z hlavných častí umiestnených na základnej doske, od ktorej sa odvádza výkon notebooku.  Môže spracovávať aj niekoľko operácií naraz. 

Šírka slova

V súčasnej dobe môžeme procesory môžeme najskôr rozdeliť na 32 bitové (x86) a 64 bitové (x64). Na základe, toho by mal aj daný operačný systém pracovať na rovnakej báze. 32 a 64 bitov reprezentujú šírku slova (počet bitov, ktoré procesor môže spracovať v rámci jednej inštrukcie). Z toho vyplýva, že 64 bitové procesory sú teoreticky dvakrát rýchlejšie ako 32 bitové, ale v praxi to záleží hlavne na tom či daná aplikácia alebo hra podporuje 64 bitový režim spracovania.

Frekvencia

Ďalším a o dosť známejším parametrom procesora je jeho frekvencia, ktorá udáva počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Tieto hodnoty sa väčšinou pohybujú v rozmedzí od 1,5 až 3,3 GHz a pri najdrahších modeloch na 4 GHz.

Procesory od firmy Intel majú v sebe často implementovanú technológiu Turbo Boost, ktorá dokáže na určitý čas, kedy je to potrebné zvýšiť výkon a teda frekvneciu procesora na určitú úroveň. 

Počet jadier

Posledným dôležitým parametrom je počet jadier procesora. Jadrá sú časti procesora, ktoré samostatne spracovávajú inštrukcie nezávisle od seba, čo umožňuje zefektívniť prácu procesora ako celku a teda znížiť spotrebu energie a lepšie vykonávať multitasking (spracovávanie príkazov od viacerých zdrojov naraz = otvorených viac okien naraz na ploche počítača).

Jadrá môžu byť fyzické alebo virtuálne. V prvom prípade to znamená, že procesor je reálne rozdelený na niekoľko fyzických jadier. V druhom prípade ide ako napríklad pri procesoroch značky Intel o technológiu Hyper Threading, ktorá dokáže procesor virtuálne rozdeliť na dve časti, čo má podobný účinok ako dve fyzické jadrá.

 

 

Výrobcovia procesorov:

V šúčasnosti vládnu trhu najme títo dvaja hráči, výrobcovia procesorov:

 

Intel

Intel v súčasnoti ponúka novú radu procesorov pod názvom Core i3, i5, i7

Tieto procesory majú niekoľko genrácií, najnovšia je Kaby Lake R, predchádzajúca Kaby Lake a Skylake. Každá generácia má v sebe určité vylepšenia, napríklad iná lepšia architektúra alebo menšie rozmery tranzistorov, takže sa ich na určitú plochu zmestí viac = väčší výkon.

Procesory Core i3, i5, i7 sa odlišujú na základe číselného označenia za písmenom "i":

i3 - čo je verzia v najlacnejších notebookoch, ktoré slúžia väčšinou n kancelárske účely

i5 - je stredná cesta, ktorá ponúka výkon, ktorý stačí aj na zvládnutie zložitejších úkonov a hier

i7 - je navyšia rada, ktorá poskytuje najvyšší výkon spomedzi ostatných

A zároveň na základe štvorčíslia, ktoré je uvádzané za skratkou i3, i5, i7 - ako napríklad  i5-8250U. Laicky platí, čím vyššie štvorčíslo, tým je procesor lepší.

AMD

Ponúka tieto rady procesorov:

Rada FX
Rada E

Rada A4, A6, A8, A10 a A12

 

Grafická karta

Grafická karta slúži na vykreslovanie obrazu na displej notebooku, alebo poprípade nejaký externý monitor či televízor.

Grafické karty sa delia na integrované a dedikované grafické karty. Jej výkon je zásadný na hranie hier a prácu v grafických programoch a video editoroch.

Integrované grafické karty  sú umiestnené v procesorovom puzdre a zdieľajú jednu a tú istú operačnú pamäť s procesorom. Využítie nájdu hlavne v kancelárskych notebookoch a pri multimediálnej zábave. Nie sú však dostatočne výkonné na zvládanie už niektorých stredne náročných počítačových hier.

Dedikované grafické karty majú vlastnú operačnú pamäť a sú vhodné na prácu s grafickými programami a hranie hier. Ich pamäť sa pohybuje od 1 GB až do 8 GB.

 

Integrované grafické karty sú produkované výrobcom Intel pod označením:

  • Intel HD Graphics – najčastejšie používaný rad integrovaných grafických kariet. Vhodná na multimediálne využitie aj hranie hier na nižších detailoch a rozlíšení

  • Intel Iris Graphics – výkonné integrované grafické karty, ktoré stačia aj na hranie niektorých nových hier na znížených detailoch

 

Medzi najznámejšie dedikované grafické karty patrí NVIDIA:

  • Rad NVIDIA GeForce RTX – najnovšia generácia karet pre najnáročnejších hráčov, nahrádza najvyššie modely radu GTX

  • Rad NVIDIA GeForce GTX – výkonné modely, ktoré sú určené primárne na hranie hier

  • Rad NVIDIA GeForce GT – slabšie modely, vhodné na hranie starších hier či multimediálne využitie

  • Rad NVIDIA Quadro – profesionálne grafické karty určené na prácu v CAD alebo s 3D grafikou


Taktiež známa je značka AMD:

  • Radeon R9 – najvyšší rad, na hranie graficky náročných hier

  • Radeon R8 – výkonné modely, v prípade najnovších hier však počítajte so znížením detailov či rozlíšenia

  • Radeon R7, R6, R5 – nižšie modelové rady na hranie starších alebo nenáročných hier

  • Radeon FirePro – grafické karty určené na profesionálne nasadenie v CAD, 3D grafike a podobne

 

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť je dočasná pamäť, ktorá slúži procesoru na uchovávanie spracovávaných dát na dobu potrebnú pre ich ďalšie spracovanie. Počas práce s notebookom je väčšina dát z aplikácií, ktoré sú otvorené na ploche uložených práve v operačnej pamäti. Takže pokiaľ mávate radi otvorených milión okien vo vašom prehliadači naraz, potom je lepšie siahnuť po notebooku s väčšou operačnou pamäťou.

Pri bežnom používaní sa odporúča operačná pamäť minimálne 4GB. 

Môže sa stať, že si operačnú pamäť zmýlite s pamäťou Cache - rýchla vyrovnávacia pamäť.  Ide taktiež o dočasnú pamäť, ktorá má ale rýchlejšie rozhranie a slúži ako podporná pamäť, aby hlavná operačná pamäť nebola zaťažovaná dátami, ktoré sa spracovávajú najčastejšie. Jej veľkosť je rádovo niekoľko MB.

 

Úložisko

Ide o jeden zo základných paramterov, ktoré treba zvážiť pri výbere notebook-u. V súčastnosti poznáme tri druhy úložísk:

Pevný disk (HDD) - táto technológia je najstaršia a pripomína staré gramofóny, čítanie aj zápis dát na pevný disk (platňu) je vykonávané prostredníctvom čítacej hlavy

momentálne poskytujú najväčší úložný pristor až niekoľko TB pamäte

čítanie a zápis dát je najpomalšie

SSD disk - úložisko bez pohyblivých častí

 najrýchleší zápis a čítanie dát

 zatiaľ, menšia kapacita (pamäť)

 vyššia cena

HDD + SSD  kombinácia SSD a HDD diskov - dva disky v jednom notebooku

 aplikácie, windows systémové súbory môžete mať uložené na rýchlejšom disku SSD = mnohonásobne rýchlejšie načítanie Windowsu a aplikácii ako pri HDD

 dokumenty a multimediálne súbory, môžete mať uložené na HDD s väčšou kapacitou

 vyššia cena

SSHD disk - hybridný pevný disk, ide o klasický HDD disk, ktorý v sebe zahŕň malý SSD disk, rýchle
 

 je možné zameniť za klasický HDD disk

 urýchlenie štartu OS a niektorých najčastejšie používaných aplikácií a veľká úložná kapacita v jednom

Poznámka: Rýchlejší nábeh pocítite až keď notebook zapnete niekoľkokrát po sebe, najskôr si totiž systém musí vytvoriť určitú logiku, ktoré súbory uloží na SSD časť
 
 
Ktorý typ úložiska teda uprednostniť?
Závisí to hlavne od Vašich požiadaviek, toto je naša rada:
Pokiaľ chcete s notebookom hlavne pracovať, potom je najvhodnejšia voľba siahnuť po SSD disku
Pokiaľ chete mať z notebooku multimediálne úložisko a hrať hry, v tom prípade je lepšie siahnuť po hybridnom disku SSHD alebo kombinácii HDD a SSD

Od spôsobu využitia závisí taktiež kapacita pamäte, ktorú by ste si mali vybrať. Kapacity diskov sa pohybujú od 128 GB do 2000 GB. Pre príklad uvádzame, že v prípade keď si chcete uložiť na disk 100 priemerne dlhých filmov, potrebujete na to približne 500 GB pamäte, nerátajúc s ostatnými dátami.

 

 

O spoločnosti

Smartobchod s. r. o.

IČO: 52314804, IČ DPH: SK2120982391

Východná 6968/26B, 91108 Trenčín

Tel. číslo (po-pia: 8:00-15:00): +421 949 314 400

Kontaktný formulár


TOP